Saugus eismas - kaip susikurti saugesnę ir draugiškesnę eismo kultūrą

Kelionės visada mums asocijuojasi su malonumu. Ar tai būtų malonūs vaizdai matomi pro langą, ar kelionė į darbą.

Kasmet matome įvairiausias saugaus eismo programas, skirtas mokyti vaikus, kaip saugiai kirsti kelią, ką reiškia šviesaforo spalvos. Mes mokome savo vaikus, kad jiems privalu nulipti nuo dviračio prieš žengiant į perėją. Mums, suaugusiems vairuotojams, taip pat taikoma daugybė taisyklių ir reguliacijų, tačiau dažnai mes renkamės jų nepaisyti. Šiame straipsnyje norime apžvelgti kelias pagrindines saugaus eismo taisykles ir jų svarbą mums – atsakingiems ir kitus eismo dalyvius gerbiantiems vairuotojams.

1.       Niekada nevairuokite apsvaigę arba pavargę

Pagal mums pateiktas taisykles, galime suvartoti taurę šampano ir saugiai parvažiuoti namo neužsidirbant baudos, tačiau atkreipiame dėmesį, kad vairuoti apsvaigus yra visiškai nerekomenduojama. Vairuotojams yra be galo svarbi greita reakcija. Mes negalime numatyti visko, kas mūsų laukia už kampo: ar tai būtų laukinis gyvunas kertantis kelią, ar vaikas nenulipęs nuo dviračio, ar automobilis paliekantis šalutinį kelią - mums reikia reaguoti greitai.

Alkoholis, psichotropinės medžiagos (kurios apskritai draudžiamos vairuojantiems) kiekvieną asmenį paveikia skirtingai. Net jei ir telpate į leidžiamas suvartoto alkoholio normas, jūsų reakciją gali būti 2 kartus lėtesnė nei jūsų kompaniono. Todėl labai atsakingai įvertinkite pasirinkimą vairuoti.

Tikriausiai pastebėjote, kad prie šios taisyklės pridėjome ir nuovargio faktorių. Pavargęs vairuotojas tikrai baudos neužsidirbs, visi mes pavargstame, tačiau ypatingai svarbu, kad nuovargis netrukdytų mūsų mąstymui. Nuovargis tiesiogiai veikia mūsų mastyseną, reakciją ir oreantaciją žymiai stipriau nei mažas kiekis alkoholio. Pavyzdžiui, būtent dėl šios priežasties, tolimūjų reisų vairuotojams periodinės poilsio pertraukos yra privalomos. Nors lengvūjų automobilių savininkams tokios reguliacijos nėra, labai rekomenduojame tolimesnėje kelionėje susiplanuoti sustojimus, o jei yra galimybė – pavargus visai nevairuoti.

2.       Laikykitės saugaus greičio

 Visi vairuotojai, dar prieš įgijant vairuotojo pažymėjimą, išmoksta pagrindinius greičio limitus miestuose, gyvenvietėse, autostradose ir t.t., tačiau neretai net ir leistinas greitis nėra pats tinkamiausias pasirinkimas saugaus eismo užtikrinimui.

Renkantis saugų greitį, be galo svarbu įvertinti meteorolonines sąlygas, eismo intensyvumą, kelio matomumą, numatyti galimas kliūtis, atsižvelgti į laukinius gyvūnus užmiesčio keliuose. Atsižvelgiant į šias salygas, net ir leistinas greitis gali būti pavojingas, ar net mirtinas mažiau patyrusiam vairuotojui.

Keletas pavyzdžių, kaip šie dalykai gali įtakoti jūsų kelionę:

-          Esant stipresniam lietui, keliuose esančios provėžos užsipildo vandeniu. Jei važiuojate autostradoje vasaros laikotarpiu, kai leistinas greitis yra 130km/h, jūs labai stipriai rizikuojate nuslysti dėl susidariusio aquaplaningo. Tai ypatingai liečia lengvųjų automobilių savininkus. Panašiai lengvesnių automobilių savininkus paveikia stiprus vėjas.

-          Stiprus lietus, pūgos, rūkas, neretai stipriai sumažina jūsų matomumą. Tokiu atveju, rekomenduojama sustoti artimiausioje aikštelėje ir palaukti kol salygos pagerės.

-          Mieste leidžiamas greitis yra 50km/h jei nenurodyta kitaip. Įsivaizduokite, kad važiuojate gatve, kurioje kelkraščiai užstatyti automobiliais. Juk realiai, tokiomis aplinkybėmis mes visiškai nematome nei pėsčiūjų, nei iš kiemų išvažiuojančių automobilių. Važiuojant 50km/h greičiu, išbėgus pėsčiajam, mūsų stabdymo kelias jau greičiausiai būtų per ilgas, kad išvengtūme susidūrimo.

Čia pateikiame vos kelis pavyzdžius, tačiau būtent taip mes norime pabrėžti, kad atsakingas vairuotojas ne tik laikosi nustatytų normų, bet vertina aplinkybes ir atsakingai pasirinka greitį jų akivaizdoje.  

3.       Pasirūpinkite, kad jūsų transporto priemonė būtų techniškai tvarkinga

Šia rekomendacija neturime galvoje tik žalio popieriaus lapo leidžiandžio jūsų automobiliui būti eksplotuojamam. Techniškai tvarkingas automobilis yra vienas iš svarbiausių punktų siekiant atsakingo vairavimo. Pagrindiniai techniniai parametrai užtikrinantys saugų automobilio explotavimą yra tvarkinga stabdžių sistema, neperdaug subraižytas priekinis stiklas, reguliarus valytuvų pakeitimas, reguliarus langų plovimo skysčių papildymas, efektyviai veikiančios automobilio šviesos, bei padangų būklės tikrinimas.  

Automobilyje kiekvienas vairuotojas privalo turėti pirmosios pagalbos rinkinį, gesintuvą, avarinį ženklą, bei ryškią liemenę, jei įvykio išvengti nepavyko. Jei keliaujate su vaikais, užtikrinkite, kad kėdutės tvirtinimo elementai yra nepažeisti ir tinkami naudoti.

4.       Venkite blaškančių užsiemimų

Pirmas ir dažniausias vairuotojų nusižengimas yra mobiliųjų naudojimas vairavimo metu. Visi žinome, kaip stipriai socialiniai tinklai įtraukia vartotojus. Lygiai taip pat lengvai, nekaltas pasitikrinimas degant raudonam šviesaforo signalui greitai išauga į vartojimą vairuojant. Svarbu suprasti, kad kiekviena sekundė už vairo yra be galo svarbi, todėl rekomenduojame investuoti į laisvų rankų įrangą arba esant svarbiam reikalui – tiesiog sustoti.

Nerūkykite už vairo. Jau planuojami KET pakeitimai draudžiantys vartoti gėrimus, valgyti ar rūkyti vairuojant. Tačiau, ir be įstatymų, rekomenduojame vengti rūkymo vairuojant. Daugybė eismo įvykių įvyksta dėl telefonų naudojimo, tačiau ne ką mažiau kylą dėl rūkančių vairuotojų, kuriems užkrinta žarija ar nuorūka patenka į saloną. Bandymas juos rasti ar užgesinti yra lygiai taip pat, ir net labiau išblaškantis nei telefonas rankose.

5.       Gerbkite kitus eismo dalyvius

Vairuojant stebėkite aplinką, stebėkite kitus eismo dalyvius ir sprendimus priimkite gerbdami kitą dalyvį. Neskubėkite kirsti sankryžos degant geltonam šviesaforo signalui, jei yra priešpriešoje sukančių į kairę. Įleiskite šalutinį kelią paliekantį vairuotoją, jei aplinkybės tai padaryti saugiai yra ribotos. Laikykitės atstumų eismo spustyse ir padėkite vieni kitiems papulti į reikiamą eismo juostą. Tik gerbiant kitus eismo dalyvius galime sukurti saugią ir draugišką eismo kultūrą.

Jei galime Jums padėti bet kuriame etape, nedvejodami susisiekite su mumis!